W 24. rocznicę wyboru Jana Pawła I na Papieża - 26 sierpnia w jego rodzinnej diecezji Belluno na północy Włoch rozpoczęto wstępną procedurę, niezbędną do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego. Poinformował o tym w czasie uroczystej liturgii w miejscowej katedrze biskup Vincenzo Savio, ordynariusz diecezji, z którą przyszły Papieża związany był przez 46 lat. Wyraził na to zgodę Wikariat Rzymu, gdzie Jan Paweł I zmarł w 33. dniu pontyfikatu.
Papież Albino Luciani uważany jest w regionie Veneto za świętego. Jego czciciele masowo pielgrzymują do miejscowości Canale D'Agordo, w której przyszedł na świat w 1912 roku. Mówi się o cudach i łaskach za jego wstawiennictwem.
Komentując decyzję diecezji w Belluno Luigi Accattoli na łamach "Corriere della sera" przypomina, że poprzednik Jana Pawła II był człowiekiem niezwykle skromnym i nieśmiałym do tego stopnia, że często się rumienił przy obcych. Jego wybór 26 sierpnia 1978 z radością powitali ludzie prości, z rezerwą natomiast - intelektualiści katoliccy, którzy nie darzyli go wielką sympatią.
Z winy samego Watykanu okoliczności śmierci tego papieża 28 września 1978 owiane są do dzisiaj tajemnicą, pisze Accattoli. Przypomina, że pierwsze informacje na ten temat nie były zgodne z prawdą (Jan Paweł I nie umarł w łóżku, podczas lektury "Naśladowania Chrystusa", lecz wywrócił się w swoim pokoju), a ponieważ nie przeprowadzono sekcji zwłok zmarłego - czego nie przewiduje procedura - obserwatorzy snuli najbardziej fantazyjne domysły, łącznie z podejrzeniami o otrucie.
Zdaniem watykanisty mediolańskiego dziennika wszystko wskazuje na to, że Kuria Rzymska szybko zapomniała o papieżu Lucianim, zajęta procesami beatyfikacyjnymi jego poprzedników - Piusa XII, Jana XXIII i Pawła VI.
Jan Paweł I, czyli Albino Luciani, urodził się 17 października 1912 w miejscowości Forno di Canale d'Agordo w północnowłoskiej diecezji Belluno. Święcenia kapłańskie przyjął 7 lipca 1935, po czym pracował w swej rodzimej diecezji, m.in. był wicerektorem miejscowego seminarium duchownego (do którego wcześniej sam uczęszczał) a w latach 1954-58 był wikariuszem generalnym diecezji. 15 grudnia 1958 Jan XXIII mianował go biskupem diecezji Vittorio Veneto (sakrę otrzymał 27 tegoż miesiąca). Jako biskup uczestniczył w Soborze Watykańskim II. Dokładnie w 11 lat później, 15 grudnia 1969 Paweł VI powołał go na urząd patriarchy Wenecji ,a na konsystorzu 5 maja 1973 włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego.
Na konklawe 26 sierpnia 1978 kardynałowie wybrali go nowym Papieżem, który jako pierwszy przybrał dwa imiona - Jan Paweł I, chcąc w ten sposób złożyć hołd swym dwóm poprzednikom: Janowi XXIII i Pawłowi VI. Również jako pierwszy od wieków Następca św. Piotra zrezygnował z uroczystej koronacji, a swój urząd objął podczas oficjalnej inauguracji 3 września 1978 r. Zmarł nagle 28 września tegoż roku, po 33 dniach pontyfikatu.
ml, kg (KAI Rzym) / Watykan
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 27 sierpnia 2002
Wydawca: KAI; Red. Naczelny Marcin Przeciszewski
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz