„Za przykładem Boga, który pragnie życia ludzi i kocha je, najserdeczniejsze życzenia dla dziewczynki” - pisał w sierpniu 1978 r. kard. Albino Luciani w artykule dla katolickiego czasopisma „Prospettive nel mondo” w związku z przyjściem na świat Louise Brown, pierwszego „dziecka z probówki”. Artykuł nie ukazał się, ponieważ patriarcha Wenecji wybrany został 26 sierpnia na papieża, przyjmując imię Jana Pawła I.
Przypomina o tym na łamach dzisiejszego wydania „Corriere della Sera” współpracujący z nim historyk Kościoła, Alberto Melloni. Podkreśla, że kard. Luciani „częściowo jedynie podzielał entuzjazm tych, którzy mówili o postępie nauki i technologii, zastanawiając się, co by było, gdyby technologia ta stanęła w obliczu dzieci z wadami. «Czy naukowiec nie zachowa się tak, jak uczeń czarnoksiężnika, który nie jest w stanie zatrzymać mocy, jakie sam rozpętał?»” - pytał.
Zdaniem Melloniego, „przyszły papież «częściowo» wysuwał zastrzeżenia, które za pontyfikatu Jana Pawła II przybrały postać doktryny: na tym jednak nie poprzestał”. W tym miejscu autor artykułu cytuje życzenia, jakie kard. Luciani składał dziewczynce. Dodał, że „jeśli chodzi o jej rodziców, nie mam żadnego prawa ich potępiać: subiektywnie rzecz biorąc jeśli działali w dobrej intencji i w dobrej wierze, mogą w oczach Boga zasługiwać na uznanie za to, co postanowili o co prosili lekarzy”.
Przyszły papież Jan Paweł I kończył swoje uwagi stwierdzeniem, że „moralność nie zajmuje się zdobyczami nauki, zajmuje się ludzkimi czynami, poprzez które osoby mogą dobrze bądź źle wykorzystywać zdobycze nauki”. „Co do sumienia, to trzeba iść zawsze za jego głosem, zarówno, gdy nakazuje, jak kiedy zabrania; jednostka musi jednak starać się mieć dobrze uformowane sumienie. Sumienie bowiem nie ma za zadanie ustanawiania praw. Ma dwa inne zadania: dowiedzieć się najpierw, co mówi o tym prawo Boże, a następnie ocenić, czy panuje zgoda pomiędzy tym prawem a naszym działaniem. Innymi słowy: sumienie musi rządzić człowiekiem, a nie słuchać się go” - pisał kard. Luciani.
ml (KAI Rzym) / Rzym
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 8 października 2010
Wydawca: KAI; Red. Naczelny Marcin Przeciszewski
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz