Il Sole-24 Ore wspomina Jana Pawła I w 30 rocznicę śmierci

W czasie Soboru Watykańskiego II i po nim Albino Luciani zaczytywał się w młodych postępowych teologach niemieckich -  pisze w niedzielnym dodatku do dziennika „Il Sole-24 Ore” znany włoski watykanista Giancarlo Zizola. Przypomina on, że przyszły papież Jan Paweł I, którego trzydziesta rocznica śmierci minie 28 bm., „był jednym z nielicznych włoskich biskupów, którzy zaaprobowali na soborze zarówno wolność religijną, jak i doktrynę o kolegialności biskupów”.

„On sam nazywał Vaticanum Secundum `szkołą i nawróceniem`” - przypomina Zizola. „Kiedy odwiedziłem go, uderzył mnie fakt, że jego biuro przypominało biurko studenta, zawalone książkami teologicznymi, dokumentami, drobno zapisanymi kartkami z zeszytów w kratkę. 'Jestem uczniem – powtarzał – uczę się na nowo teologii, ta, której się uczyliśmy, już się do niczego nie nadaje'” - wspomina włoski watykanista. 

Luciani wyjaśnił mu, że swe otwarcie na zmiany zawdzięczał szczęśliwemu zbiegowi okoliczności, „że jego sąsiadem auli soborowej był biskup misjonarz z Zambii, pochodzenia niemieckiego, który podsuwał mu stale teksty ekspertów niemieckiego episkopatu, wśród których byli Hans Kueng, Karl Rahner i Joseph Ratzinger”. 

Zizola twierdzi, że „konklawe w 1978 roku... wybrało Lucianiego po to przede wszystkim, by kontynuował reformy”. „Dlatego jego zetknięcie z systemem watykańskim od samego początku nie było zbyt obiecujące. Nie tylko ze względu na jego bezpośredniość w wypowiadaniu się podczas audiencji, ponieważ odkładał na bok przygotowane mu teksty. Ale przede wszystkim dlatego, że dawał dowody samodzielności w rozwiązywaniu pierwszych konfliktów z systemem rzymskim w sprawie niektórych palących kwestii, jak wzmocnienie synodu biskupów jako narzędzia rządzenia, powstrzymanie nacisków lefebrystów i reforma watykańskich finansów” - pisze Giancarlo Zizola, który będzie jednym z mówców na konferencji poświęconej postaci Albino Lucianego w Vicenzy na północy Włoch w dniach 24-26 bm.

ml (KAI Rzym) / Rzym

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 22 września 2008
Wydawca: KAI; Red. Naczelny Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz